Лист рифлений: сортамент, маркування та застосування
Гладкий металопрокат має один істотний недолік – його поверхня дуже слизька, що може привести до падінь і травмування людей. Рифлений метал більш придатний в якості покриття для майданчиків, переходів і сходових маршів. Поверхня має нерівну фактуру, яка істотно підвищує коефіцієнт тертя між нею і взуттям і робить переміщення людей безпечним.
Металопрокат рифлений є різновидом плоского, на лицьовій стороні якого методом гарячого прокату завдано опуклий малюнок. Даний вид металургійної продукції проводиться відповідно до затвердженого технологічного регламенту. В якості сировини для нього використовується сталь чотирьох марок Ст 0-Ст 3 вуглецева ДСТУ 380-94.
Номенклатура рифленого листа
На українських металургійних підприємствах випускається декілька різновидів сталевого прокату зі структурною поверхнею. Сортамент листа рифленого ДСТУ 8568-77 передбачає використання двох основних типів малюнка: сочевичний і ромбічний. У першому варіанті рифлення мають овальну форму і розташовуються під прямим кутом по відношенню один до одного. У другому випадку ромби утворюються перетинами прямих ліній мають трапециевидное розтин.
Сталевий лист з рифленою поверхнею відповідно до згаданого стандартом класифікуються за такими ознаками:
- По класу точності виготовлення: нормальна і висока.
- По довжині: мірної, немірної, кратними мірної і з 10% відхиленням від маси в ту чи іншу сторону.
- За способом виробництва: в листах і в рулонах.
Крім згаданих вище форм рифлення: сочевичної і рифленою існують ще два різновиди, які називаються квінтет і дует. Нормативні вимоги до таких матеріалів встановлюються ДСТУ 21631 і ДСТУ 1050 відповідно.
Рифлений прокат: основні характеристики
Лист рифлений сталевий виробляється у відповідність до технічних умов, встановленим вимогам чинного стандарту. Металопрокат даного різновиду повинен мати наступні геометричні характеристики:
- Номінальна товщина листа: від 2,5 до 12 мм (7 типорозмірів).
- Висота рифлення від 10 до 30% від нормативної товщини листа, але не менше 0,5 мм.
- Ширина: від 600 до 2200 мм з градацією в 50 мм.
- Маса: від 20,1 до 99,3 кг / м2.
- Довжина: від 1400 до 8000 мм з кроком в 50 мм.
Відстань між рифлями на листах з поверхнею у вигляді сочевиці становить від 20 до 30 мм, діагоналі ромбів 25 × 60 мм і 30 × 70 мм. За погодженням із споживачем стандартні співвідношення геометричні параметри прокату з ромбічним малюнком можуть бути змінені.
Граничні відхилення від номінальних розмірів листів з обома видами рифлення не повинні перевищувати величин, встановлених стандартом. За товщиною листи високої точності не повинні відрізнятися від номінальних параметрів більш ніж на 1,0 мм, а нормальної – на 1,1 мм. Мінімально допустиме відхилення по масі до 3%, максимальне не більше 10%.
Маркування сталевого рифленого листа
Згаданим державним стандартом вводяться умовні позначення для даного виду металопрокату. Маркування рифленої сталі згідно з нормативом повинна містити в кодованому вигляді такі відомості:
- Тип рифлення;
- Розмір листа;
- Клас точності;
- Спосіб обробки крайки;
- Поліпшена або звичайна площинність.
Маркування листового рифленого прокату вказується на ярлику, закріплюється на пачці листів або на рулоні в’язанням дротом. Умовне позначення також використовується в технологічному, облікової та іншої документації.
Області застосування листа рифленого
Описуваний вид металопрокату призначений, перш за все, для пристрою протиковзких покриттів. Рифлений сталевий лист застосовується в місцях, де необхідно забезпечити безпеку переміщень людини:
- Майданчики;
- Похилі сходні;
- Ступені трапів і сходових маршів.
Якісна сталь листова рифлена завжди є в наявності на складах компанії «КТ-Сталь» і її можна придбати в Харкові або в Києві за доступними цінами. Підприємство виконує разові заявки на поставки металопродукції, а також організовує регулярне постачання клієнтів прокатом в необхідних обсягах. Подробиці в офісі або за контактним телефоном.