Швелер марки 5П: основні характеристики і особливості застосування
Металургійні підприємства України випускають велику номенклатуру сталевого прокату. Компанія «КТ-Сталь» пропонує всім зацікавленим особам та організаціям купити швелер 5П вітчизняного виробництва. Поставки великих партій і роздрібний продаж металопродукції здійснюється зі складів в Києві, Дніпрі та Харкові.
Швелер марки 5П виробляється методом гарячої прокатки зі сталевих заготовок (смуг) з утворенням П-образного профілю. При проходженні між попарно розташованими і обертовими валках, відбувається формування полиць. Заготівля попередньо розігрівається до 60-70% від температури рекристалізації, що істотно спрощує процес. На виході бічні домагаються паралельності зовнішніх поверхонь бічних граней.
Технологія виробництва швелера
При виготовленні ординарного металопрокату в якості сировини для нього використовуються порівняно недорогі вуглецеві стали марки Ст3 і їм подібні. Матеріал заготовок відповідає технічним умовам ГОСТ 380-2005. Допускається застосування металів з різними ступенями розкислення.
Крім згаданої марки Ст3 для виробництва швелера також використовується сталь 09Г2С низколегована. В її складі є добавки кремнію і марганцю, що істотно покращує експлуатаційні якості металопрокату:
- Розширений діапазон робочих температур: від -70 до + 450 °C.
- Можливість зварювання металу попереднього нагріву.
- Підвищена стійкість до механічних навантажень як статичним, так і динамічним.
Антикорозійна стійкість швелера 5П, виготовленого з сталей марок Ст3 і 09Г2С забезпечується двома способами. Готовий фасонний прокат піддається гарячого цинкування або фарбування. У першому випадку шар кольорового металу не тільки забезпечує бар’єрну захист від контакту матеріалу основи з навколишнім середовищем, а й уповільнює процеси електрохімічного окислення.
Фізико-механічні показники металопрокату
Процес виробництва згаданого швелера регламентується вимогами чинного стандарту ГОСТ 8240-97. Зазначеним нормативом зокрема вводиться класифікація за точністю виробів, яка може бути підвищеною і звичайної. У першому випадку даний вид прокату маркується літерою «Б», у другому – В.
Описуваний швелер марки 5П має наступні габаритно-масові параметри:
- Висота стінки номінальна – 50 мм.
- Ширина полиць – 32 мм.
- Товщина: стінки – 4,4 мм; полки – 7 мм.
- Вага 1 погонного метра – 4,84 кг/м.
- Питома щільність стали – 7850 кг/м3.
Наведені характеристики є номінальними відповідно вони можуть відрізняються від фактичних. Пропонований металобази швелер має незначні відхилення від нормативних параметрів, що не перевищує встановлені ГОСТ граничні допуски.
Області використання швелера
Металопрокат даного типу в поперечному перерізі має відносно невелику площу відповідно не придатний для пристрою високонавантажених конструкцій. Швелер 5П застосовується переважно в будівництві і при виробництві машин і промислового устаткування. З основними сферами його використання слід віднести такі:
- Виготовлення елементів металоконструкцій різного призначення.
- Пристрій малих архітектурних форм: зупиночних пунктів, торгових павільйонів і всіляких навісів.
- Для армування фундаментів, опорних конструкцій, монолітних стін і перекриттів.
- Для створення металоконструкцій при зведенні невеликих мостів і переходів.
- У будівництві як матеріал для несучих каркасів малоповерхових будівель і для влаштування вентильованих фасадів і покрівель.
Швелер 5П також застосовується для тимчасового посилення несучих конструкцій будівель і споруд при проведенні капітального ремонту. Використання даного різновиду металопрокату в кожному конкретному випадку визначається проектною документацією. При необхідності для зміцнення П-подібні профілі зварюються в стик по зовнішніх гранях полиць, що істотно підвищує їх стійкість до поздовжніх і поперечних навантажень.