Арматурні роботи
Опорні й несучі конструкції посилюються каркасом із сталевого прута. Арматурні роботи передбачають виконання комплексу операцій по створенню армуючих елементів залізобетонних конструкцій фундаменту. Виготовлення та встановлення їх здійснюється згідно з нормами СП 63.1330.2012, при цьому використовуються матеріали відповідають вимогам діючих національних стандартів.
При виробництві арматурних робіт виконуються наступні технологічні операції:
- Підготовка витратних матеріалів, обладнання та будівельного майданчика.
- Розміщення елементів каркасу і їх з’єднання з використанням електрозварювання або механічним способом (в’язка, нахлестка).
- Установка армуючих конструкцій в опалубку перед виконанням бетонних робіт.
По завершенні монтажу каркасу здійснюється їх приймання та перевірка якості виконання. Від правильності виготовлення підсилюючих елементів залежить міцність і довговічність закладається фундаменту будівлі. При виконанні робіт повинна дотримуватися техніка, щоб уникнути травматизму.
Основні вимоги до арматури
В ході проектування проводиться розрахунок міцності фундаменту і визначається специфікація армуючих елементів. У розробляється документі вказуються основні показники використовуваної арматури: діаметр, тип і марка сталі, з якої вона виготовляється. Компанія «KT-Stal» пропонує великий сортамент матеріалів для армування опорних і несучих конструкцій відповідають вимогам ДСТУ:
- Використовувана для виготовлення дроту сталь не має розшарувань.
- На поверхні арматури немає задирок, тріщин, слідів корозії та втомних явищ, а також інших дефектів.
- Розміри і форма перетинів строго відповідає встановленим нормативам.
Перед проведенням робота з виготовлення арматурних сіток пруток перевіряється на здатність до керованої деформації. Стрижень повинен згинатися під кутом в 180 ° без нагріву, при цьому не допускається розтріскування металу.
Для проведення арматурних робіт згідно СП 70.13330 2012 застосовується пруток рифлений А3 і гладкий А1 різного перетину. Для механічного з’єднання стрижнів при влаштуванні каркасів застосовується дріт в’язальний гладка марки В-1 і рифлена ВР-1.
Підготовка до проведення арматурних робіт
Перед початком виготовлення підсилюють конструкцій виконується ряд операцій. На етапі підготовки до арматурних і бетонних робіт згідно з технологічною картою проводиться заготівля необхідної кількості стрижнів потрібної довжини. Інформація про геометричні розміри прутка береться з креслень і специфікацій. При виготовленні кутових елементів необхідно стежити, щоб мінімальний радіус заокруглень був не менше гарантувати дотримання рекомендацій СНиП.
У процесі підготовки до виконання арматурних робіт виконуються наступні операції:
- Вирівнювання прутка при необхідності.
- Очищення матеріалів від забруднень і іржі.
- Порізка стрижнів за розрахунковими розмірами.
- Згинання арматури для виготовлення гаків, хомутів та інших деталей з використанням спеціального обладнання.
- Сортування і складування армуючих елементів під навісами для захисту від впливу вологи.
З метою контролю якості арматурних робіт і зокрема підготовчого етапу слід перевіряти стан і геометричні розміри стрижнів. При заміні прутка одного діаметра іншим необхідно зберегти марку стали і забезпечити виконання одного важливою норми. Загальна площа перетину всіх прутків повинна залишитися незмінною і дорівнювати розрахунковій.
З’єднання елементів арматурного каркаса електрозварюванням
У більшості випадків виготовлення підсилюють конструкцій здійснюється з використанням одно- або багатоелектродного ванній або контактного зварювання. Згідно з вимогами чинного СП арматурні роботи проводяться із залученням кваліфікованого персоналу. Перераховані способи зварних з’єднань мають ряд особливостей:
- Одноелектродная. Нагрівання стрижнів здійснюється за допомогою ванни з розплавленого металу. При цьому не відбувається утворення електричної дуги. Основною перевагою даного способу є можливість з’єднання горизонтальних стрижнів без попередньої обробки.
- Багатоелектродного. Технологія використовується для прутків великого перерізу.
- Контактна зварювання стикуванням. Найбільш технологічний і ефективний спосіб з високим рівнем автоматизації робіт. Застосовується тільки на промислових підприємствах, для цього потрібне стаціонарне обладнання.
- Напівавтоматична. Передбачає використання спеціальних зварювальних інверторів і дроту з порошковим покриттям і без нього. Може застосовуватися безпосередньо на будмайданчику.
Описувані технології арматурних робіт мають один спільний недолік. При нагріванні структура металу в точці з’єднання стрижнів змінюється, що призводить до деякого ослаблення каркаса. Це необхідно враховувати при розрахунках навантажень при проектуванні. Облік даного чинника дозволяє забезпечити необхідний рівень якості арматурних робіт. При виконанні зварювальних з’єднань особлива увага приділяється виконанню вимог техніки безпеки.
В’язка арматури
Механічна стикування стрижнів за допомогою м’якої сталевого дроту дозволяє істотного підвищити міцність підсилює каркаса. Арматурні роботи по СНиП методом в’язки можуть виконуватися некваліфікованими працівниками. Для з’єднання прутків застосовується дріт діаметром від 0,8 до 3 мм після попередньої термічної обробки. Спосіб в’язки визначається виходячи з перетину елемента і розташування в каркасі.
При невеликих обсягах арматурних роботи в будівництві будівлі застосовуються спеціальні кусачки. Прискорити виконання операцій по в’язанню стрижнів дозволяє в’язальний пістолет. Такий інструмент має реверс, коштує досить дорого і вимагає напрацювання навичок його використання. При зведенні індивідуального житла переважно застосовується ручні пристосування.
Для виконання механічних з’єднань стрижнів допускається використання скріпок-конекторів. Такі елементи робляться з пружинного стали і мають високу пружністю. Вони надійно фіксують пруток і застосовуються в місцях з обмеженим доступом.
Кріплення арматури способом нахлестки
Крім зварювання і в’язки існують і інші методи з’єднання стрижнів. Стиковка внахлест при виконанні арматурних монолітних робіт дозволяє істотно спростити процес, але значно збільшує витрату матеріалу. При використанні даного методу не потрібне спеціальне обладнання і підготовлений персонал.
При виконанні робіт арматурних методом перепуску стрижні з періодичним профілем з’єднуються без вигинів. Гладкий пруток стикується за допомогою анкерів, петель і гаків. Довжина перехлеста окремих елементів визначається в процесі проектування і вказується в документації.
Установка арматурних каркасів в опалубку
По завершенні підготовчих операцій приступають безпосередньо до закладці підсилюючих елементів фундаменту. Опалубні і арматурні роботи при будівництві приватних будинків виконуються без спецтехніки. При цьому враховуються такі моменти:
В процесі укладання армуючих сіток необхідно забезпечити рівномірний зазор між ними і опалубкою. Це дозволить створити захисний шар оберігає стрижні від впливу вологи.
Рівномірність зазору досягається за допомогою спеціальних фіксаторів і підставок.
Допускається використання в цих цілях битої цегли і шматків бетону, але застосування підручних може послабити фундамент.
Компанія «KT-Stal» реалізує стрижні гладкого і змінного профілю необхідні для якісного виконання опалубні і арматурних робіт. Пропоновані матеріали відмінної якості відвантажуються зі складу в Харкові, при необхідності організовується доставка в Київ та інші населені пункти України. Ціни на арматуру у нас значно нижчі за середньоринкові значень. Безкоштовні консультації з організаційних і технічних питань можна отримати в офісі або по телефону.