Класифікація та види сталевої арматури
Сталева арматура набула широкого поширення у промисловому та цивільному будівництві. За десятиліття свого існування її асортимент суттєво розширився, з’явилися нові типи виробів, та й загалом вона зазнала серйозних змін.
Так, існує багато різновидів сталевої арматури. Розглянемо її класифікацію з урахуванням різних властивостей цього матеріалу.
Призначення арматури
Залежно від призначення сталева арматура буває:
монтажною – виконує функцію основних прутів у каркасі конструкції;
робочою – бере на себе внутрішні та зовнішні зусилля, що виникають у результаті навантаження на ЗБК;
анкерною – призначається для фіксування шпильок для кріплення;
конструктивною – дозволяє рівномірно розподілити навантаження у ЗБК.
Арматура є одним з найважливіших елементів залізобетонної конструкції, забезпечуючи їй надійність і тривалий термін експлуатації.
Технологія виробництва
Спосіб виготовлення та хімічний склад виробів надає прямий вплив на властивості арматури. Розрізняють дві технології виготовлення такої продукції, що дають змогу отримувати гарячекатаний або холоднокатаний прокат.
Методом гарячої прокатки створюють в основному арматуру з періодичним і гладким профілем, діаметр якої може змінюватись від 6 до 40 мм. Для цього заготовку зі сталі нагрівають, після чого піддають дії згинача та клітей з валками. Холоднокатана продукція виготовляється за допомогою розмотування катанки, яку деформують за допомогою профільованих валиків після усунення окалини.
Звичайний арматурний дріт, що має гладку поверхню, отримують шляхом залучення технології волочіння з низьковуглецевого гарячекатаного прокату.
Розташування в конструкції
У результаті конструювання об’єктів арматуру можуть закладати поздовжньо чи поперечно. Стержні здатні розташовуватися як окремі складові, так і як елемент просторових або плоских каркасів. Якщо поздовжню розміщують на нульовій точці горизонту або горизонталі з відхиленням, поперечну укладають по відношенню до робочих стержнів в перпендикулярному напрямку.
Форма профілю
Термостійка арматура переважно виготовляється з періодичним профілем. За рахунок ребристої поверхні досягається більш надійне зчеплення з бетоном, але в той же час вона сприяє зниженню міцності і пластичності сталі при постійно наданих або динамічних навантаженнях. Тому коли при напрузі арматури немає потреби у високому зчепленні, застосовуються прути з гладкою поверхнею.
Відповідно, залежно від форми профілю сталева арматура поділяється на такі види:
Гладка. Вона не має ребер, тому вироби з невеликим діаметром нагадують катанку. Арматура класу А240 випускається лише з гладкою поверхнею.
З періодичним профілем. Пропонується у класах від А400 до А1000.
З серповидним профілем. З обох сторін має профілі серповидної форми, нахилені до поздовжніх протилежних виступів, але не перетинаються з ними.
З кільцевим профілем. З обох сторін знаходяться поперечні виступи. Вони нахилені до осі поздовжніх ребер симетрично чи асиметрично.
Також виготовляється арматура зі змішаним профілем. Він може мати три або чотири серпоподібні ребра, які в розрізі можуть набувати форми кола або овалу.
Клас міцності
Система класифікації арматури за її класом ґрунтується насамперед на межі плинності сталі. Прокат має різні показники стійкості до корозії, зварюваності, холодноламкості, ударної в’язкості, міцності та інших властивостей. При виборі сталевої арматури важливо звертати увагу на клас продукції та її характеристики з огляду на сферу та призначення її застосування.